Кабель силовий алюмінієвий використовується для передачі змінного струму від різних об'єктів до споживачів. Основна сфера застосування - високовольтні повітряні дроти, а також підключення рухомого інженерного обладнання і електроустановок. Для побутового використання вони вже давно не рекомендуються. У цій сфері їх замінили мідні аналоги, які по ряду характеристик більш підходять для прокладання електричних мереж. Винятком є ті випадки, коли необхідний великий перетин для більшого навантаження.
Поширено використання двох видів СК: з алюмінію і міді. На їх порівнянні і будується розуміння переваг і недоліків.
Переваги
Невисока ціна. Якщо запланований тривалий проект електропостачання, то вартість витратних матеріалів вагомо впливає на загальні витрати. В такому випадку кабель силовий алюмінієвий в ціні виграє, так як він у 3-4 рази дешевший за мідний.
Легкість кабелю робить роботу з ним швидкою і зручною. В загальному це також знижує і витрати. Наприклад, при будівництві протяжних повітряних ліній електричних мереж потрібно меншу кількість опор.
Недоліки
Крихкість. Такий кабель може ламатися в процесі обслуговування, наприклад, заміни розетки. Другий недолік - підвищена термоплинність. М'які сплави в складі негативно впливають на контакт, який з плином часу погіршується. Третій - окислення у вологому середовищі, в результаті якого формується оксидна плівка. Вона зупиняє процес, але не здатна проводити струм. Щоб запобігти цьому, до складу вводяться антиокисні сполуки. Варто сказати, що незважаючи на деякі недоліки, силовий кабель в алюмінієвій оболонці користується попитом, будучи затребуваним при певних умовах.
Конструкція
- - Струмопровідні жили. Можуть складатися з однієї або декількох дротів (максимально 5). Необхідна їх кількість залежить від площі поперечного перерізу: 35 мм.кв - один дріт; від 35 до 300 мм.кв. - один або кілька; понад 300 мм.кв - багатодротяне виконання. Прокладаються вони паралельно або скручуються (переплітаються). У другому випадку отримуємо більш гнучкий варіант;
- - ізоляція. Буває загальна (поясна) і у кожної жили;
- - оболонка;
- - зовнішній захист.
Додатково можуть застосовуватися:
- - дріт заземлення;
- - броня у вигляді сталевих стрічок. Застосовується там, де є ризик пошкодження під час використання: гризуни, сейсмічно нестабільна зона тощо. Спеціальна подушка захищає внутрішню частину СК. Еластичність дроту при цьому знижується;
- - екран. Він захищає від електричного поля і зовнішнього впливу.
Ізоляція кабелів силових з алюмінієвими жилами
Кожна жила потребує ізолюючого покриття, що запобігає пробою електрики. У різних версіях воно складається з:
- паперу, просоченого синтетичними смолами. Для її захисту є потреба у додатковому покриві з алюмінію або свинцю (в агресивних умовах - тільки свинець). Неприпустимо використання на ділянках з перепадом висот;
- поліетилену. Виграє у паперового варіанту, так як витримує вплив ультрафіолету, негативних температур, вологи;
- гуми, накладеної полотном або стрічками. Підходить для різнорівневих трас. Така продукція відрізняється низькою гігроскопічністю;
- ПВХ. Переваги: низька ціна, еластичність, термо- і морозостійкість.
Маркування
Для силового кабелю алюмінієвого багатодротового можливе кольорове і буквене маркування. Кольорове - зроблене для швидкого визначення призначення кожної частини електричної проводки. Воно визначається в кожній країні по-різному, хоча є і загальні принципи Міжнародної Електротехнічної Комісії (їх дотримуються в усьому світі).
Буквене маркування має певні особливості. Кожна буква означає присутність якогось елементу. Плануючи придбати кабель силовий з алюмінієвими жилами звертайте увагу на літери в назві, вони розкажуть про найважливіші властивості продукції.